Przechodzisz właśnie na stronę:
Powrót

7 sprawdzonych sposobów na odzyskanie zaległych alimentów.

0

Szymon Masło   |  

22 sierpnia 2018

7 sprawdzonych sposobów na odzyskanie zaległych alimentów.

Alimenty wiążą się z przykrymi wydarzeniami z naszego życia, na przykład takimi jak rozwód. Kiedy oliwy do ognia dolewa brak wywiązywania się z płacenia alimentów nierzadko jesteśmy stawiani w niekomfortowej sytuacji i musimy starać się o ich spłatę, która nam się należy. Jak skutecznie odzyskać alimenty?

Dochodź swoich praw - idź do komornika

Jest to najprostsza forma ubiegania się o zaległe alimenty. Wyrok lub ugoda, na których podstawie masz zasądzone świadczenie posiadają klauzulę wykonalności, co w praktyce przekłada się na to, że w przypadku zalegania ze spłatą masz prawo złożyć wniosek do dowolnie przez ciebie wybranego komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Jego sprawność będzie tym większa im większą ilością informacji będzie dysponował komornik.

Skorzystaj z pomocy Funduszu Alimentacyjnego

Do ubiegania się o wsparcie Funduszu Alimentacyjnego mają prawo osoby nieletnie oraz uczniowie i studenci do 25 roku życia. Jeśli spełnią warunek finansowy – dochód netto na osobę w ich rodzinie nie może przekroczyć 725 zł, przysługują im świadczenia w wysokości tych ustalonych przez sąd, aczkolwiek nie mogą być one wyższe niż 500 zł.

Jeśli przepisał majątek na inne osoby wystosuj skargę paulińską

W przypadku sprzedaży lub darowizny części swojego dobytku osobom trzecim np. przepisania mieszkania na swoją siostrę, stosowanych w celu pomniejszenia w oczach sądu majątku wierzyciela, tak abyś dostawała mniejsze kwoty, możesz złożyć na niego tzw. skargę paulińską. Jest to skuteczna metoda odzyskania “ukrytych” w ten sposób pieniędzy.

Aby odzyskać swoje pieniądze udaj się na policję

Ponieważ uchylanie się od płacenia alimentów jest przestępstwem, za które sąd wyciąga konsekwencje w postaci grzywny, kary ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności na dwa lata, ściganiem ich sprawców zajmuje się policja. Unikną oni odpowiedzialności jeśli uregulują należny dług w odpowiednim okresie czasu. Jest to bardzo skuteczna metoda dochodzenia swoich praw.

Pociągnij do odpowiedzialności jego rodzinę

Polskie prawo stwarza ci taką możliwość. W przypadku zalegania z alimentów rodzina dłużnika tj, jego rodzice lub rodzeństwo mogą mieć zasądzone alimenty uzupełniające. Jest to jedno z ostatecznych rozwiązań. Aby móc się ubiegać o przyznanie takiego świadczenia musisz wykazać przed sądem że wasze dziecko żyje w niedostatku, rodzina dłużnika jest w stanie płacić alimenty oraz nie istnieje możliwość odzyskania pieniędzy od ojca dziecka.

Zgłoś byłego partnera do Biura Informacji Gospodarczej

Dobrym sposobem w egzekwowaniu zaległych alimentów jest zgłoszenie dłużnika do BIGu. Aby to zrobić musisz oficjalnie go poinformować że masz taki zamiar i jeśli w przeciągu 14 dni nie ureguluje długu mogą spotkać go niemiłe konsekwencje. Biuro Informacji Gospodarczej udziela informacji bankom i firmom telekomunikacyjnym. To przekłada się przede wszystkim na kłopoty z otrzymaniem kredytu czy zakupem Internetu na abonament.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się

Zapraszamy do kontaktu z nami. Może masz jakieś ciekawe promocje - chętnie wymienimy doświadczenia.