Przechodzisz właśnie na stronę:
Powrót

BLIK, czyli wszystko co musisz wiedzieć o Polskim Standardzie Płatności?

0

Szymon Masło   |  

25 września 2018

BLIK, czyli wszystko co musisz wiedzieć o Polskim Standardzie Płatności?

Płatności BLIK-iem są wygodne, bezpieczne i szybkie, dlatego też zyskują z roku na rok na popularności. Warto uzmysłowić sobie, jak funkcjonują i czym właściwie jest owy BLIK?

BLIK czyli polski system płatności mobilnych

Pod pojęciem BLIK należy rozumieć Polski Standard Płatności mobilnych, który został uruchomiony w lutym 2015 roku. Jego twórcą jest kilka polskich banków, które już wcześniej oferowały podobną metodę płatności. BLIK bazuje na płatnościach mobilnych IKO, które początkowo były dostępne wyłącznie dla klientów PKO Banku Polskiego.

Podobne rozwiązania to:

 • PeoPay w Pekao SA,
 • iKasa w Alior Banku i Getin Banku.

Utrzymanie i rozwój indywidualnych aplikacji mobilnych do płatności w poszczególnych bankach okazało się zbyt kosztowne. Dlatego 7 banków: Alior, BZ WBK, ING Bank Śląski, Getin Bank, mBank, Millenium oraz PKO BP postanowiło połączyć swoje siły i stworzyć wspólny Polski Standard Płatności.

Jak działają płatności BLIK?

Płatności BLIK były początkowo realizowane za pomocą telefonów komórkowych, które musiały mieć zainstalowaną specjalną aplikację. Dziś nie jest ona już potrzebna, ponieważ płatności przy użyciu BLIK-a zostały zintegrowane z aplikacjami mobilnymi banków. Obecnie 13 instytucji bankowych ma w swojej ofercie BLIK-a:

 • Alior Bank – aplikacja Alior Mobile,
 • Bank Millennium – aplikacja Bank Millennium,
 • BGŻ BNP Paribas – aplikacja GOmobile,
 • BZ WBK – aplikacja BZWBK24 mobile,
 • Credit Agricole – aplikacja CA24 Mobile,
 • Getin Bank – aplikacja Getin Mobile,
 • ING Bank Śląski – aplikacja Moje ING Mobile,
 • mBank – aplikacja mBank PL,
 • Orange Finanse – aplikacja Orange Finanse,
 • Pekao SA – aplikacja Peo Pay,
 • PKO Bank Polski – aplikacja IKO,
 • Raiffeisen Polbank – aplikacja Mobilny Portfel,
 • T-Mobile Usługi Bankowe – aplikacja T-Mobile Bankowe.

Sam BLIK to sześciocyfrowy kod wyświetlany przez aplikację mobilną banku. Za jego pomocą można zaakceptować transakcje w sklepach i punktach usługowych oraz wypłaty z bankomatu, dokładnie w ten sam sposób, jakbyśmy za kupione produkty i usługi płacili zwyczajną kartą płatniczą.

BLIK krok po kroku

Po uruchomieniu aplikacji mobilnej banku na swoim telefonie, należy wybrać ikonę BLIK. Zostanie wówczas wyświetlony na ekranie sześciocyfrowy kod, pozwalający na dokonanie szybkich płatności w sklepie lub wypłatę pieniędzy w bankomacie: Euronet, Planet Cash i maszyn współpracujących z bankami obsługującymi Polski Standard Płatności. Kod BLIK jest odświeżany co 2 minuty, dlatego trzeba go generować przed dokonaniem płatności.

Dzięki BLIK-owi nie ma potrzeby logowania się do banku i autoryzowania przelewu. Wystarczy wpisać PIN w aplikacji bankowej i wygenerować kod BLIK-a, a następnie przepisać go na stronie płatności i zatwierdzić.

Gdzie zapłacimy BLIK-iem?

BLIK umożliwi dokonanie płatności w sklepach internetowych i w systemach płatniczych serwisów aukcyjnych. Na przykład przy użyciu BLIK-a zapłacimy w serwisie Allegro za zrealizowane zakupy. Procedura wygląda w ten sposób, że najpierw dokonujemy zakupu – z aukcji lub w opcji „kup teraz”. Później w formularzu płatności i dostawy, w sekcji „Sposób dostawy” wybieramy opcję „Płatne z góry”. Mamy możliwość wybrania opcji BLIK wśród dostępnych metod płatności. Jeśli ją wybierzemy, to pojawi się pole służące do wpisania sześciocyfrowego kodu BLIK. Użytkownik powinien zatem uruchomić swoją aplikację mobilną banku i wygenerować kod BLIK. Następnie przepisuje go do pola w formularzu Allegro. Po wpisaniu kodu, klika „zapłać”, a następnie potwierdza transakcję w aplikacji.

Sieć punktów i sklepów czy instytucji akceptujących kody BLIK stale się powiększa. Płatność BLIK-iem widnieje w najważniejszych systemach płatności online, czyli w:

 • DotPay,
 • Przelewy24,
 • PayU,
 • tPay.

W BLIK-u istnieje opcja przelewu z telefonu na telefon. Wystarczą dwa telefony z uruchomioną funkcją BLIK i można już przesyłać pieniądze bez podawania numeru konta. Trzeba jedynie w aplikacji podać numer telefonu odbiorcy. Środki na rachunku adresata są księgowane natychmiast, niezależnie od tego, kiedy przelew jest zrealizowany – w dzień, w nocy, w tygodniu czy w weekend. Odbiorca musi mieć jednak zarejestrowany swój numer telefonu w aplikacji BLIK. Jeśli tak nie jest, przelew również zostanie zaksięgowany, ale na wpływ środków będzie trzeba poczekać na termin normalnej sesji ELIXIR w danym banku. Przelewy bez podawania numeru konta za pomocą płatności BLIK są dostępne obecnie w bankach: ING Bank Śląski, mBank Polska, PKO Bank Polski, Alior Bank SA, Bank Zachodni WBK, Bank Millennium.

Za ciekawostkę można uznać fakt, że BLIK-iem można płacić w takich dyskontach jak Biedronka, a także na poczcie, bowiem Poczta Polska wdrożyła w ponad 4600 placówkach sieci własnej płatności wykorzystujące bankową aplikację z funkcją BLIK za towary i usługi kupione w placówkach Poczty Polskiej.

W niektórych instytucjach publicznych płatność BLIK także jest dostępna. Jest ona obecna w ponad 600 urzędach w całej Polsce. BLIK-iem można więc płacić za prawo jazdy czy wyrobienie paszportu.

BLIK to wygodna metoda płatności, która pozwala płacić za zakupy towarów i usług bez użycia karty płatniczej. Wystarczy tylko smartfon z aplikacją mobilną banku, który obsługuje Polski Standard Płatności BLIK.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się

Zapraszamy do kontaktu z nami. Może masz jakieś ciekawe promocje - chętnie wymienimy doświadczenia.