Przechodzisz właśnie na stronę:
Powrót

Jak otrzymać kredyt na lepszych warunkach?

0

Szymon Masło   |  

29 sierpnia 2018

Jak otrzymać kredyt na lepszych warunkach?

Przyznanie komuś kredytu nie zawsze jest łatwą decyzją dla banku. Ryzyko związane z udzieleniem pożyczki musi być dobrze wykalkulowane, tak aby cała operacja była dla obu stron opłacalna. Naszą wiarygodność kredytową jako pożyczkobiorca weryfikuje BIK – Biuro Informacji Kredytowej.

Zabezpieczenia strony pożyczającej.

Przed dostaniem pożyczki, kredytu hipotetycznego, czy nawet zakupu czegoś na raty musimy zdobyć zaufanie strony pożyczającej – wykazać że jesteśmy odpowiedzialnymi ludźmi, potrafiącymi dotrzymywać obietnic – w tym wypadku obietnicy terminowej spłaty kolejnych rat. Wiarygodność kredytowa, o której tutaj mowa, różni się od zdolności kredytowej, która polega na posiadaniu odpowiednich środków finansowych i źródeł dochodu. Dlatego może się zdarzyć taka sytuacja, że mimo naprawdę wysokich zarobków i stałej pracy, posiadając lichą wiarygodność kredytową, kredytu nikt nam nie udzieli.

Jak działa scoring BIK?

Informacje na temat naszej historii kredytowej są zbierane i przetwarzane przez Biuro Informacji Kredytowej. Przeanalizowanie danych otrzymanych od banków tworzy scoring – punktową ocenę ryzyka kredytowego. Porównanie naszego profilu z wieloma innymi, podobnymi, daje wynik, który jest dla banku kluczowy przy podejmowaniu decyzji udzielenia nam pożyczki.

Mechanizmy obliczające nasz scoring są tajne i z pewnością skomplikowane. Na pewno w kalkulacji uwzględnia się nasze skłonności do zaciągania długów, sprawdza się naszą terminowość spłacania zobowiązań oraz to jak korzystamy z kart kredytowych i debetów na kontach. Ponadto, wpływ na wynik mają też cechy zachowań innych klientów, posiadających pewne, wspólne z nami, cechy. Taki stan rzeczy posiada pewne wady. Mimo nienagannej historii możemy dzielić pewne parametry co inni, niepokorni dłużnicy, np. tą samą ilość kart kredytowych i być w tym samym przedziale wiekowym, przez co nasz scoring będzie znacząco zaniżony, co finalnie może skutkować odmową udzielenia pożyczki.

Jak poprawić nasz scoring?

Przy planowaniu zaciągnięcia kredytu warto jest mieć rozeznanie na czym się stoi. Nasze dochody i oszczędności łatwo zmierzyć – są to po prostu liczby. Wartość nieruchomości, która posłuży nam za hipotekę może być troszkę trudniejsza do bezwzględnego wycenienia, aczkolwiek z powodzeniem można zakładać pewien przedział finansowy, w którym jej wartość się zamknie.

Gorzej sprawa wygląda z wiarygodnością kredytową. Rozwiązanie jest z pozoru proste – udać się na stronę BIK – http://www.bik.pl/ i postępować według, często niezrozumiałej, procedury kupna raportu o stanie naszego scoringu. Koszt takiej operacji powinien zamknąć się w około 50 złotych i dwóch herbatach z melisy. Jednak warto potraktować to jako inwestycję – poprawa niskiego scoringu przed udzieleniem kredytu może poskutkować poprawą warunków, na których go dostaniemy.

Nasz scoring może sztucznie zaniżać kilka czynników. Pierwszym z nich jest brak jakiejkolwiek historii kredytowej. Rozwiązaniem może być założenie karty kredytowej, dodanie możliwości debetowania naszego konta w banku, zakup jakiegoś produktu na raty lub po prostu wzięcie jakiejkolwiek pożyczki. Ponadto posiadanie kilku zobowiązań, z których sumiennie się wywiązujemy automatycznie podnosi nasz scoring. Warto go systematycznie sprawdzać, bo to także zwiększa jego wartość. Dobrym pomysłem jest udzielenie zgody BIKowi na przetwarzanie informacji o naszych kredytach oraz kontrolowanie terminowego zamieszczania przez banki informacji o spłacie zobowiązań.

Jednakże głównym czynnikiem, który wpływa na jego wyliczenie, jest to jak spłacamy nasze długi. Musimy robić to terminowo, a w przypadku wystąpienia problemów informować o nich bank. Dodatkowo musimy trzymać się limitów kredytowych na kontach debetowych lub kartach kredytowych.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się

Zapraszamy do kontaktu z nami. Może masz jakieś ciekawe promocje - chętnie wymienimy doświadczenia.