Przechodzisz właśnie na stronę:
Powrót

Jak w praktyce wygląda upadłość konsumencka?

0

Szymon Masło   |  

26 sierpnia 2018

Jak w praktyce wygląda upadłość konsumencka?

Co się stanie jak zabraknie nam pieniędzy, zwłaszcza na spłatę naszych zobowiązań? Czy możemy, jak firma, ogłosić bankructwo? Owszem! Jest to ogłoszenie upadłości konsumenckiej, która może pomóc nam wyjść z nawet największego zadłużenia.

Jak skutecznie wydostać się ze spirali długów?

Coraz chętniej korzystamy z tego prawa, które zostało znowelizowane i znacznie poprawione w 2015 roku. Aby rozpocząć postępowanie upadłościowe trzeba złożyć wniosek do Sądu Rejonowego. Koszt takiego dokumenty wynosi 30 zł, a więc nie jest to duży wydatek. Oprócz tego należy opłacić pracę syndyka – jego wynagrodzenie musi zamknąć się w przedziale między jedną czwartą średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, a jego dwukrotnością. Sąd może wymagać od nas wypłacenia większego wynagrodzenia, jeśli nasza sprawa jest bardzo rozbudowana. Nie może ono jednak być wyższe niż czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia. W niektórych przypadkach Sąd może też orzec, że państwo na początku postępowania będzie za nas płacić, a my później, kiedy już będziemy mieć pieniądze, uregulujemy należności.

Komu przysługuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencką mogą ogłosić jedynie osoby, które są niewypłacalne, czyli nie są w stanie uregulować swoich długów, a opóźnienie jest dłuższe niż trzy miesiące. Co ważniejsze, przyczyny takiego stanu rzeczy nie mogą zależeć od nich i muszą być spowodowane losowymi sytuacjami, np. ciężkim wypadkiem przy pracym, czy poważną chorobą. Osobom, które zadłużały się wiedząc, że nie mają szans spłacić zaciągniętych zobowiązań, Sąd nie pozwoli ogłosić upadłości konsumenckiej. Tak samo jak osobom, które wpędziły się w finansowe tarapaty przez swoje niedbalstwo. Na szczęście Rząd zapowiedział kolejną korektę prawa, która będzie łagodziła te przepisy.

Jak się przygotować do wizyty w Sądzie?

Aby nasz wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej został przez Sąd pozytywnie rozpatrzony potrzebujemy spełnić wyżej wymienione kryteria, skompletować odpowiednie dokumenty oraz napisać właściwe uzasadnienie. Musimy zawrzeć w nim naszą deklarację majątkową, wszystkie nasze długi wraz ze spisem naszych wierzycieli. W uzasadnieniu trzeba opisać swoją sytuację, wykazać okoliczności, które do niej doprowadziły i poprzeć je dowodami, np. dokumentem potwierdzającym pobyt w szpitalu z racji ciężkiej choroby lub zaświadczenie o wypadku. Warto też powołać się na świadków. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy osób specjalizujących się w prawie upadłościowym, ponieważ formularz, który musimy wypełnić jest pełen zawiłości i pułapek.

Jakie korzyści z tego płyną?

Celem przeprowadzenie postępowania o upadłość konsumencką jest oddłużenie osoby, która sobie sama z tym nie może poradzić. Co więcej, przeprowadza się je w taki sposób, aby mogła swobodnie funkcjonować w społeczeństwie, nie była stygmatyzowana czy narażona na popadnięcie w skrajną biedę. W przypadku kiedy w skład Twojego mienia wchodzą nieruchomości, które zajmie komornik, Sąd przydzieli Ci odpowiednie środki finansowe na opłacenie czynszu. Ponadto, nie zostaniesz bez środków do życia – na pokrycie długów Sąd może Ci zabrać maksymalnie 50% twoich zarobków i nie zostawić mniej niż kwotę minimalnego wynagrodzenia. Po likwidacji naszego majątku zostaje ustalony plan spłaty długów, które jeszcze zostały do uregulowania, który na ogół jest wykonywany w okresie 36 miesięcy, choć zdarza się, że procedura trwa nawet 54 miesiące. W skrajnych sytuacjach, kiedy dłużnik nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań Sąd może umorzyć część długów.

Warto pamiętać to takiej możliwości prawnej. Uregulowanie długów w sposób poparty orzeczeniem sądowym oszczędzi nam dużej ilości nerwów.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się

Zapraszamy do kontaktu z nami. Może masz jakieś ciekawe promocje - chętnie wymienimy doświadczenia.