Przechodzisz właśnie na stronę:
Powrót

Pierwsze konto w banku – na co zwrócić uwagę?

0

Szymon Masło   |  

29 sierpnia 2018

Pierwsze konto w banku – na co zwrócić uwagę?

Jednym z wielu kroków stawianych przy wkraczaniu w dorosłe życie jest założenie własnego konta w banku. Czyni nas to w pewien sposób niezależnymi i uczy zarządzania własnymi pieniędzmi. Często jest też wymagane przy podejmowaniu pierwszej pracy – wielu pracodawców odchodzi od wypłat dawanych w gotówce, na rzecz łatwiejszych i transparentniejszych przelewów. Wybór konta jest poważną decyzją, ponieważ często zostajemy w naszym banku i nasz rachunek oraz inne usługi finansowe oferowane w danej instytucji zostają z nami na lata.

Zatem jak dobrze wybrać pierwsze konto bankowe?

Po pierwsze należy dobrze przemyśleć wybór, ponieważ rezygnacja z rachunku często wiąże się z mało przyjemnymi formalnościami, a w skrajnych przypadkach nawet i z kosztami finansowymi. Według badań społecznych nasz naród jest bardzo wierny swoim decyzjom – łatwo i mocno przywiązujemy się do naszych banków. Zatem zły wybór może nas frustrować. Aby tego uniknąć na samym początku należy po prostu dobrze zapoznać się z ofertą banków. Dobrym pomysłem jest zaciągnięcie języka u rodziców, czy starszych znajomych. Prawie wszyscy dorośli mają styczność z bankowością, a co za tym idzie różne doświadczenia. Żywy przykład jest najlepszym źródłem informacji. Oczywiście warto mieć na uwadze fakt, że w walce o nowych klientów banki często oferują lepsze warunki prowadzenia konta dla osób młodszych, więc nawet w tej samej placówce, ten sam produkt, nasi rodzice mogą mieć oferowany na zupełnie innych zasadach.

Kolejnym sposobem pozyskania informacji jest Internet. Na stronach banków znajdziemy podstawowe opisy ofert jak i szczegółowy regulamin płatności wynikających z prowadzenia rachunku.  Dobrym pomysłem jest odwiedzenie stron porównujących warunki świadczonych usługi.

Kryteria wyboru - czym się kierować podczas selekcji ofert?

Ludzie zwracają uwagę na różne, czasami absurdalne aspekty prowadzenia konta. Dla jednych ważnym czynnikiem będzie bliskość bankomatu, dla innych rozpoznawalność i prestiżowość danego banku. Podchodzą jednak do tematu na chłodno i racjonalnie – dla ludzi młodych, z natury mniej wymagających, najważniejszymi kryteriami są, a jeśli nie to powinny, niskie koszty utrzymania rachunku, przejrzyste zasady oraz rozbudowana oferta mobile banking – korzystania z konta przy pomocy smartphona.

Do praktycznie każdego rachunku dostaniemy kartę płatniczą. Najczęściej jest ona warunkowo bezpłatna. W praktyce oznacza to żeby nic za nią nie zapłacić trzeba spełnić jakiś wymóg. Najczęściej jest to dokonanie nią określonej ilości transakcji (najczęściej dwie-cztery) lub zapłacenie nią odpowiedniej kwoty (np. 200 zł) w skali miesiąca. W przeciwnym razie bank obciąży nasz rachunek na ustaloną kwotę. Wiele placówek za dodatkową opłatą oferuje możliwość spersonalizowania wyglądu karty, co w dzisiejszym świecie stawiającym na indywidualizm może dodatkowym czynnikiem wpływającym na naszą decyzję wyboru banku.

W ofertach pierwszych kont bankowych pojawiają się dodatkowe usługi, takie jak powiązane konto oszczędnościowe z preferencyjnym oprocentowaniem, np. 3% na trzy miesiące od niskiej kwoty, około 15 tysięcy złotych – ciekawa propozycja dla młodych osób, którym udało się zatrzymać pieniądze z Pierwszej Komunii lub osób które regularnie oszczędzają.

Jeśli planujemy dużo podróżować lub mamy zamiar pojechać np. do pracy zagranicę, dobrym pomysłem jest wybór banku oferującego konta w innej walucie lub sprawny kantor internetowy. Ominiemy tym sposobem płacenie prowizji oraz niekorzystne przewalutowanie. Często takie dodatki są bezpłatne, a niesamowicie ułatwiają życie.

Kolejną rzeczą jest dostępność bankomatów i wpłatomatów. Duże instytucje posiadają więcej urządzeń do dokonywania takich operacji. Ponadto mają też najczęściej lepsze, czyli niższe opłaty za korzystanie z maszyn innych placówek.

Przy wyborze banku, warto wiedzieć czy nasi bliscy też mają tam konto. Jest to przydatne, ponieważ przelewy w jednej sieci zazwyczaj wykonywane są natychmiastowo i nie trzeba się martwić, że pieniądze będą szły z jednego konta na drugie, przez długi czas.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Udając się do banku, jeśli nie mamy skończonych osiemnastu lat koniecznie jest przyprowadzenie naszego rodzica lub opiekuna. Oprócz formalnej strony tego przedsięwzięcia, osoba starsza i doświadczona pomoże nam zapoznać się z tabelą opłat i umowy oferowanej przez instytucję finansową, tak abyśmy się mogli czuć pewnie wkraczając w ten aspekt dorosłości.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się

Zapraszamy do kontaktu z nami. Może masz jakieś ciekawe promocje - chętnie wymienimy doświadczenia.