Przechodzisz właśnie na stronę:
Powrót

Zmywarka czy mycie ręczne – co jest oszczędniejsze?

0

Szymon Masło   |  

29 sierpnia 2018

Zmywarka czy mycie ręczne – co jest oszczędniejsze?

Przeprowadzone badania na temat gospodarstw domowych wykazują, że coraz więcej osób inwestuje w urządzenia, które jeszcze nie tak dawno uchodziły za synonim luksusu. Do takich urządzeń należą choćby zmywarki, błogosławieństwo wielu gospodyń domowych, które mogą wreszcie, zamiast codziennego stania przy zlewie, wrzucić brudne naczynia do wnętrza zmywarki, nacisnąć przycisk „start” i czekać, aż maszyna zrobi swoje. W kontekście zmywarek bardzo często funkcjonuje też pojęcie „oszczędność”. Warto się więc zastanowić, czy oszczędność czasu jest jedynym bonusem otrzymywanym po zakupie zmywarki, czy te urządzenia rzeczywiście dodatkowo oszczędzają nasze pieniądze i – tak ważną- wodę?

Oszczędność wody

Producenci zmywarek przekonują nas, że dzięki nim oszczędzamy znacznie pobór wody, niektórzy mówią, że oszczędności są nawet pięciokrotne. Taki argument przemawia do wielu osób. Wiadomo woda jest droga i ceny jej stale rosną. W dodatku mycie ręczne wymaga poboru wody gorącej, a zmywarka pobiera wodę zimną. Czy jednak koszt mycia ręcznego i w zmywarce tak bardzo się różni? Powiedzmy, że zapełniliśmy całkowicie zmywarkę po obiedzie dla czteroosobowej rodziny. Podczas jednego cyklu zmywania zużywa się od 7 do 20  litrów wody (przyjmijmy średnią 10 litrów). Jeśli woda wraz ze ściekami kosztuje około 10 złotych za metr sześcienny wody, to za jeden cykl mycia zapłacimy 10 groszy. Ta sama ilość naczyń, nawet przy najbardziej oszczędnym zmywaniu ręcznym, potrzebuje około 50 litrów wody, w dodatku ciepłej, której koszt to około 15 złotych, czyli za jedno mycie zapłacimy 75 groszy.

Ile za energię?

Nowoczesne zmywarki nie potrzebują dużego poboru energii elektrycznej. Producenci starają się, te parametry maksymalnie obniżyć. Przeciętnie zmywarki potrzebują na jeden cykl mycia 1kWh, a koszt to około 50 groszy. Jeśli zmywamy ręcznie nie płacimy nic za energię, bo i tak zmywaliśmy w ciepłej wodzie, której koszt policzyliśmy wcześniej.

Środki czystości

Jedno i drugie mycie wymaga użycia detergentów. W przypadku mycia ręcznego wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń. Nawet koszt tego markowego kształtuje się  w granicach 10 złotych za litr. Powiedzmy, że zużywamy 50 ml płynu na jedno mycie. Wtedy koszt tego to 55 groszy. Jeśli chodzi o zmywarki, to kosz zakupu najzwyklejszych tabletek (40 sztuk) = 18 złotych, co daje 45 groszy. Jeśli kupimy tabletki markowe to koszt będzie nawet dwa razy większy. Do tego dochodzi sól i płyn nabłyszczający, jeśli chcemy, by nasze naczynia wyglądały perfekcyjnie. Średnio takie mycie kosztuje około 60 groszy. Jak zatem prezentują się koszty jednorazowego mycia naczyń?

 

mycie ręcznezmywarka
woda0,750,10
energia0,50
środki czystości0,550,60
RAZEM1,301,20

Co się bardziej opłaca?

Jak wynika z podanego zestawienia na jedno mycie w zmywarce wydajemy około1,20. Natomiast mycie ręcznie tej samej ilości naczyń to średni koszt – 1,30 czyli nieznacznie więcej. Jeśli te dane miałyby nam posłużyć do decyzji o zakupie zmywarki, to pewnie nie bieglibyśmy od razu do sklepu. Należy przecież doliczyć do tego koszt zakupu i instalacji zmywarki. Średniej klasy zmywarka to koszt około 1200 złotych. Oczywiście można kupić sprzęt tańszy, ale mija się to trochę z celem, bo zmywarka tańsza ma niższą klasę energetyczną. Zmywarka ma jednak niepodważalny atut – oszczędza nasz czas, a przecież jest to waluta najdroższa. Jeśli sporo gotujemy, a posiłki zjadamy w domu, spędzamy w przy zlewie około godziny. Na włożenie i wyjęcie naczyń ze zmywarki poświęcamy najwyżej dziesięć minut. Poza tym w przypadku zmywarek pobór wody i energii jest wartością stałą. W przypadku mycia ręcznego nie zachowamy żelaznej dyscypliny. Czasami chcemy umyć jedną filiżankę ze spodkiem i wylewamy na to litry wody. Z tego powodu w domach, gdzie sporo się gotuje, zmywarka przynosi na pewno oszczędności. Poza tym jakość mycia w zmywarce jest na pewno lepsza. Powyższa wyliczenia były tylko podpowiedzią. Decyzję, czy kupić zmywarkę, czy może jednak pozostać przy myciu tradycyjnym, każdy z nas musi podjąć samodzielnie.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skontaktuj się

Zapraszamy do kontaktu z nami. Może masz jakieś ciekawe promocje - chętnie wymienimy doświadczenia.